Der findes en masse gode strikke designere i Skandinavien som sprøjter den ene fede opskrift ud efter den anden. Der er dog en lille udfordring, de peger stort set alle sammen på nogle dyre garn varianter.
Kan man bruge andre garn varianter som er billigere som et alternativ? Det hører vi rigtig tit fra vores kære kunder. Svaret er JA.
I denne artikel vil vi se nærmere på de mest populære garn varianter og vores alternativer som giver fantastiske resultater.
Alternativ til Sandnes Sunday
Sandnes Sunday garn er et af de mest populære varianter som mange strikkedesignere bruger. Sunday er tyndt merino garn som har en løbelængde på 230m. Der er ikke mange garn varianter der kan lever op til 230m løbelængde, da de fleste merinould garner har kortere løbelængde og strikkefasthed.
Hos Yarno har vi Permin Esther som indeholder 50% uld og 50% bomuld. Esther har også en løbelængde på 230m og meget matchende strikkefasthed. Esther er mere end 30% billigere end Sunday garn og derfor et rigtig fornuftig alternativ. Esther kommer også i flere farve varianter og giver dig dermed flere muligheder.
Alternativ til Silk Mohair fra Isager eller Sandnes
Det er blevet meget populært at strikke uldgarn, merino garn og alpaka garn sammen med en følgetråd. De fleste strikkedesignere har opskrifter hvor de kører en tråd uld og en tråd mohair. Men Silk mohair garn fra Isager, Sandnes og andre dyre mærker koster op over kr. 70,- pr nøgle. Hos Yarno kan du finde nogle rigtig gode alternativer som Mayflower Super kid silk og Drops Kid Silk som er helt op til 35% billigere. De matcher både med løbelængde og strikkefasthed. Mayflower Super Kid Silk kommer i 52 forskellige farver, mens Drops Kid Silk findes i 37 forskellige farver.
Alternativ til Snefnug fra Camarose
I vores sortiment kan du finde 2 rigtig gode alternativer til Snefnug. Viking Alpaca Bris er et rigtig godt alternativ. Høj kvalitet og super fed farvekort. Bris har en løbelængde på 150m mens strikkefastheden og looket er meget ens.
Hvis du er til endnu billigere alternativ kan du med fordel vælge Drops Air, som også har en løbelængde på 150m med matchende strikkefasthed. Bris farvekort indeholder 31 farver mens Air findes i 29 farver.
Vers. 1
Venlig hilsen
Pinar
5 comments on “De bedste garn alternativer”
Karen O Larsen
Har I bud på et alternativ garn til
Emma” (50% merinould/50% shetlandsuld/50 g = 170 meter): strikkefadthed 22 m 1 bundt lys grå 04. Strømpep nr. 3.
Garn fra Permin
Strikkefasthed: 24 m x 34 omg = 10 x 10 cm i glat. (Bemærk, at det ikke er samme strikkefasthed, som står på bandarolen, står der i opskriften til futsko)
Lene bulow-nielsen
Hej. Jeg skal strikke bamsetrøjen i str 1-2 år til mit barnebarn i Tilia fra Filcolana og silkmohair fra Isager. Men min datter bryder sig ikke om mohair til så små børn, hun synes de får “fnuller” i mund og øjne. Kan I give mig et alternativ til silkmohair.
På forhånd tak.
Venlig hilsen
Lene Bulow-Nielsen
Kirsten Hansen
Hej.
Hvad kan jeg bruge istedet for kamma by permin?
Garnbixen
Hej Kirsten
I stedet for Kamma kan du bruge: DROPS baby merino, eller Sandnes Babyull Lanett, eller Sandnes Tynn Merinoull, eller Mayflower Easy Care
Vi har desværre ikke alle kvaliteter på hjemmesiden lige nu, men vi har det dog i vores fysiske butik Garnbixen i Holbæk. 🙂
Garnbixen
Hej Lene
Du kan i stedet for Silk Mohair, bruge Alpaca 1 fra Isager. Eller hvis du kun vil strikke med én tråd, kan du bruge DROPS Merino Ekstra Fine. Eller Sandnes Merinoull.
Vi anbefaler merinould til små børn, da det er dejligt og blødt. 🙂